Lago di Braies – szmaragdowy klejnot Dolomitów. Dojazd, parking, atrakcje.

Lago di Braies (Pragnes Wildsee) jest jednym z najpopularniejszych miejsc w Dolomitach. Położone w Północnych Włoszech, niedaleko granicy z Austrią, stanowi część parku krajobrazowego Franes-Sennes-Braies (niem. Fanes-Sennes-Braies Pragser Wildsee).

To krystaliczne jezioro o szmaragdowej barwie, niezwykłym górskim otoczeniu i łatwej ścieżce prowadzącej dookoła, od dawna przyciąga wielu turystów. Dodatkową atrakcją są tu łodzie, którymi można popływać po jeziorze. Każdy więc znajdzie coś dla siebie.

Turkusowa woda Lago di Braies o poranku. Mgły unoszące się nad górami.   Poranek nad Lago di Braies

                                                                           

Legendy

Z jeziorem zawiązanych jest kilka legend. Jedna z nich głosi, że niegdyś było tu podziemne królestwo Fanes, do którego brama znajdowała się na południowym brzegu jeziora i można było dostać się tam tylko łodzią. Dlatego właśnie ta część jeziora nazywa się Sass dia Porta.

Inna zaś wspomina o skarbach, wydobytych przez ludy żyjące w górach. Pasterze i rolnicy postanowili ukraść całe wykopane złoto i wszelkie inne dobra, ale kiedy próbowali to zrobić, mieszkańcy gór otworzyli podziemne źródło, zatapiając cały majątek.

 

Szeroki, wygodny szlak nad Lago di Braies. Widok na lewy brzeg jeziora.Szeroka, wygodna ścieżka z prawej strony jeziora.

 

Ławeczki nad Lago di Braies. W tle Seekofel.  Ławeczki nad brzegiem. Chwila przerwy z niesamowitym widokiem.

 

Jak dojechać nad jezioro

Planując wycieczkę nad Lago di Braies, należy pamiętać, że od 10 lipca do 10 września w dolinie Pragnes obowiązują ograniczenia dotyczące pojazdów. Od 9:00 – 16:00 wjazd odbywa się tylko za okazaniem rezerwacji miejsca parkingowego lub autobusem 442, który jeździ w sezonie. Warto więc na bieżąco sprawdzać jego rozkład jazdy.

 

Parkingi nad Lago di Braies

Znajdziecie tu kilka parkingów. Ich ceny różnią się w zależności od odległości i czasu parkowania.

P4 – znajduje się najbliżej jeziora i jest najdroższy (nie licząc parkingu dla gości hotelu Lago di Braies).

P3 – duży parking, który znajduje się dosłownie 5 minut spacerem od jeziora i graniczy z parkiniegm P4. Jest za to dużo tańszy, bo w sezonie zapłaciliśmy 7 euro.

P2 – znajduje się ok. 800 m od jeziora

P1 – 5,5 km, stąd w sezonie dojedziecie autobusem 439

Aktualne ceny, rezerwacje miejsc parkingowych i rozkłady jazdy autobusów znajdziecie na oficjalnej stronie: Lake Braies – Online – Bookings & How to get there (prags.bz)

 

Turkusowa woda Lago di Braies i chowające się w chmurach szczyty.Przelewając się chmury tworzyły niesamowity klimat.

 

Lewy brzeg jeziora. To tu spotkacie schodki. Lewy brzeg jeziora. To tu na swojej drodze napotkacie dość wąskie przejścia i schodki.

 

Atrakcje

1. Jezioro z pokładu łodzi

Przystań, to nie tylko miejsce, które przyciąga amatorów fotografii, ale również wypożyczalnia drewnianych łodzi wiosłowych. Płynąc po spokojnej i krystalicznej tafli jeziora, możecie podziwiać górski krajobraz od zupełnie innej strony.

Za 45 minut zapłacicie 15 euro. Łodzie wypożycza się na miejscu, bez wcześniejszej rezerwacji. Na pokład wchodzą cztery osoby. Należy liczyć się z tym, że w sezonie na wolną łódkę trzeba będzie trochę poczekać.

Jeśli jesteście romantykami i marzycie o spędzeniu czasu na łodzi tylko we dwoje, to koszt wypożyczenia wzrasta do 50 euro za 45 minut. Ale czego nie robi się z miłości 😉

Ta oferta również dostępna jest tylko na miejscu.

Wypożyczalnia działa:

17.06 – 29.09.2023 r.

Codziennie 8:00 – 18:00

30.09 – 5.11.2023 r.

Codziennie od 10:00 – 16:30

Przed przyjazdem warto jednak zajrzeć na stronę internetową wypożyczalni i sprawdzić aktualny cennik oraz godziny otwarcia. Wszystkie te niezbędne informacje znajdziecie tutaj.

 

Widok na przystań i łodzie wiosłowe. Przystań nad Lago di Braies

 

Łodzie wiosłowe na Lago di Braies.Łodzie wiosłowe – jedna z atrakcji nad Lago di Braies.

 

Łodzie na środku jeziora Braies. W tle potężne szczyty gór.Wypożyczenie łodzi pozwala spojrzeć na otoczenie z innej perspektywy.

 

2. Spacer wokół Lago di Braies

Szmaragdowa toń wody i okalające ją strzeliste szczyty, to idealna sceneria do spaceru i cieszenia się pięknem przyrody. Przejście spokojnym tempem dookoła jeziora powinno Wam zająć ok. 1,5-2 h.

Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy od pięknej kapliczki, która znajduje się na zachodnim brzegu jeziora. Wybudowana została w 1904 r.  Podobno w sezonie jest możliwość jej zwiedzania, jednak podczas naszej wizyty, niestety była zamknięta.

Z tej strony ścieżka jest bardzo szeroka i wygodna. Po drodze znajdziecie punkty widokowe i miejsca z ławeczkami, gdzie możecie zrobić sobie przerwę i podelektować się widokami.

Po drugiej stronie jeziora szlak jest już bardziej urozmaicony. Teren raz się wznosi, raz opada. Tam też czekają na Was schodki. Z tego powodu, zdecydowanie wygodniejszą opcją dla rodziców będzie zabranie dla swoich pociech nosidła, niż wózka.

 

Otoczenie jeziora robi wrażenie.Piękne otoczenie jeziora.

 

3. Dłuższe wędrówki rozpoczynające się nad Lago di Braies

Oprócz łatwej ścieżki znajdziecie tu również wiele innych, dłuższych i bardziej wymagających szlaków, które rozpoczynają się nad Lago di Braies.

Alta Via – to tu rozpoczyna się 120 km szlak, oznaczony nr 1 i kończący się w Belluno. Gratka dla amatorów dłuższych wędrówek i niesamowitych widoków.

Croda del Becco (Seekofel) – stanowi niezwykłe tło dla Lago di Braies. Żeby dostać się na szczyt, trzeba będzie pokonać 15 km i 1450 m w górę. Trasa jest częściowo ubezpieczona łańcuchami.

 

Mała kapliczka nad Lago di Braies.Kapliczka nad brzegiem Lago di Braies.

 

Lago di Braies, to z pewnością jedno z najpiękniejszych jezior w Dolomitach. Wiąże się to z bardzo dużą ilością ludzi, która odwiedza to miejsce w sezonie. Czy więc warto tu przyjechać? Na to pytanie musicie odpowiedzieć sobie sami, najlepiej odwiedzając to miejsce i wyrabiając sobie o nim własne zdanie.

Moim, warto. Spacer wokół jeziora był bardzo przyjemny, a przelewające się chmury tworzyły niesamowity klimat. Zapewne poranne godziny i niezbyt zachęcające prognozy pogody sprawiły, że na szlaku było pusto. Nie wiem, czy to miejsce wywarłoby na mnie takie wrażenie, gdybym musiała przeciskać się tu między tłumem ludźmi. Jeśli więc macie taką możliwość, wybierzcie się tu jak najwcześniej lub na zachód słońca. Powinno być już wtedy zdecydowanie spokojniej. Warto też rozważyć przyjazd jesienią. Wówczas panująca tam cisza, szmaragdowy kolor jeziora i jego górskie otoczenie, powinny chwycić Was za serce.

 

 

 DROGI CZYTELNIKU!

Mam nadzieję, że znalazłeś na blogu potrzebne informacje, które ułatwią Ci zaplanowanie własnych wędrówek. Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz drobny napiwek lub zajrzysz na stronę sklepu. Dzięki Twojemu wsparciu, będzie mi zdecydowanie łatwiej tworzyć kolejne wpisy. Z góry serdecznie dziękuję 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

 

 

Poznaj wyjątkową biżuterię górską

Zapisz się do newslettera

Podziel się:

Przeczytaj też:

×